2008. február 8., péntek

Mi zajlik most az USA-ban?

Jelenleg az előválasztások (primaries) sorozata zajlik az Egyesült Államokban. Ezeken demokraták és republikánusok külön-külön kiválasztják azt a személyt, akit elnökjelöltnek fognak állítani. A procedúra nehezen átlátható, hiszen az államok különböző időpontban és eltérő szabályok szerint tartják meg saját előválasztásaikat. A legtöbb helyen titkos szavazás dönt, de több államban nyílt jelölőgyűléseket (caucus) tartanak. Iowa nyitotta a sort január 3-án, és február 5-én volt az úgynevezett “szuperkedd”, amikor húsz államban is voksoltak a választók.


jelenlegi állás a demokratáknál, forrás:
www.nol.hu


Az előválasztásokon az államok küldötteket delegálnak a pártok jelöltállító kongresszusára (National Convention), amelyeket augusztusban illetve szeptember elején tartanak majd. A küldöttek kötött mandátummal érkeznek az eseményre, ami azt jelenti, hogy az adott államban élen végzett jelöltet támogatják, nincs véleményváltoztatási lehetőségük. A szavazás tehát formális, a két nagy párt elnökjelöltje az lesz, aki megnyeri az előválasztásokat.

A Demokrata Párt elnökjelölti címéért folytatott versenyben az eddig besöpört támogató küldöttek számát tekintve Clinton 845-765 arányban vezet Barack Obama illinois-i szenátor előtt, a republikánusok favoritja a 613 küldött támogatását megszerző John McCain.



jelenlegi eloszlás a republikánus pártnál, forrás:
www.nol.hu


A szövetségi államok eltérő számban delegálhatnak küldötteket, érthető tehát, hogy a kampány a legtöbb elektort küldő, illetve a bizonytalan szavazók lakta államokra koncentrálódik. Ezért is fordulhatott elő, hogy bár Obama szám szerint több államban nyert legutóbb, Clinton győzelme Kalifornia államban összességében több szavazatot hozott a számára.

A következő négy hónapban még folynak az előválasztások, tehát a mostani állás korántsem tekinthető véglegesnek. Az ezt követő lépés az elnökjelölő naggyűlés lesz. A demokraták 2008. augusztus végén Denverben, a republikánusok szeptember elején St. Paulban gyűlnek össze a nagy pompával megtartott ünnepi eseményre, amely több napig is tarthat. Ezután indulnak be teljes erővel a jelöltek televíziós párbajai és a nagy rohanás a szoros eredményt jósoló államokba.

Az elnökválasztást november negyedikén tartják majd. A rendszer itt is hasonló, az állampolgárok szavazatai alapján elektorok adják le voksukat, minden államban külön, december elején. A Kongresszusban megtartott ünnepélyes szavazatszámlálást követően 2009 január 20.-án délben iktatják be az elnököt, aki kezét a Bibliára helyezve teszi le az esküt.

bővebben itt olvashatsz erről:



4 megjegyzés:

Kat írta...

Obama kedden sorban nyerte a Virginia, Maryland és Columbia államban tartott fordulókat, jelenleg 42 vokssal vezet Hillary előtt.

A következő megmérettetés március 4.-én várható.

Salasso írta...

Személy szerint nagyon örülnék, ha Obama nyerne. Clintonnal sincs nagyobb bajom, de amennyire innen a világ másik végéből fel lehet mérni, Obama jelentené az igazi áttörést.

Kat írta...

Egyetértek! Egyenes, nyílt, szimpatikus arca van. Egy becsületes politikus a világ élén, ez valóban jelentős áttörés lenne :-)

Kat írta...

Az előválasztások következő fordulója március 4. kedden lesz, ahol két kulcsfontosságú államban küzdenek meg a demokraták, a déli Texasban és a közép-nyugati Ohióban. Mindkét állam nagy számú jelöltet állít, ezért a szavazás döntő lehet, előfordulhat, hogy a nyertes behozhatatlan előnyre tesz szert. Formálisan a pártok jelöltjeinek sorsa a nyári pártgyűléseken dől el.