érdekességek az Antarktiszról

Nem ajánlatos túl közel merészkedni, könnyen leszakadhat a hegy egy darabja, vagy – különösen nyári időszakban – a jéghegy instabillá válik és egyszerűen megfordul. A vízben lévő része, vagy annak egy darabja kiemelkedik, míg a felszínen lévő rész a víz alá süllyed, és mindez néhány másodperc alatt megy végbe. Ilyenkor nem biztonságos a közelben tartózkodni, a jéghegy átfordulása által keltett hullámok több mérföldes körzetben törik fel a környéken a jeget.
Gondoltam, megosztom ezt az információt, az Antarktiszra tömegesen zarándokló magyar turisták örömére :-)

A Föld körül keringő QuikScat szatelittel figyelték meg több, mint hét éven keresztül a B10A névre keresztelt, impozáns méretű jégóriást. 1992-ben szakadt le az Antarktiszról a 77 kilométer hosszú jéghegy, amely 90 méter magasan emelkedett ki a tengerből, de a víz alatt 300 méter mélyre is leért. Nem is annyira a jéghegy jelentett veszélyt, mint inkább a leszakadó jégdarabok, amiket az amerikai kontinenstől délre fekvő, viharos tengereken esetleg túl későn vesznek észre a hajósok. Nem kell tovább izgulnunk értük, a hatalmas jégtömb, amely több ezer éven keresztül alakult ki a lehulló és megszilárdult csapadék egymásra rakódásával, melegebb vizekre sodródva végül teljesen elolvadt.
Jól megfigyelhetőek a hidegebb időszakban lerakódott, világosabb rétegek és a nedvesebb, sűrűbb hóból álló sötétebbek. A lerakódó hó tömege összenyomja a mélyebb részeket, ott sűrűbb a csíkozás.
Forrás/Courtesy to: www.coolantarctica.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése