2008. január 31., csütörtök

a technika belép az életünkbe ... szó szerint

a Nagy Testvér figyel téged...

2008. január 30., szerda

fény és robotika

A londoni Kinetica múzeumban igen különös "műalkotások" láthatók. Az itt kiállító művészek a legújabb technológiai eredményekkel kísérleteznek, ötvözik a technikát, a gépeket, a fizikát az önkifejezéssel. Szép-e ez? Talán, de mindenesetre érdekes.

Az Életformák című kiállítás képei:




A fények és víziók kiállítás 2007 január



A múzeum elérhető itt: Kinetica

2008. január 29., kedd

háttérzene és űrutazás




Forog a nap a tengelye körül? Igen, de mivel gáz halmazállapotú, másképpen forog, mint a szilárd testek. Az egyenlítő mentén a forgása gyorsabb, mint a sarkoknál, az egyenlítőnél 27 naponta fordul körbe, míg a sarkoknál 31 nap egy fordulat. A tudósok a napfoltok mozgását követve mérik a nap mozgását. A gázból álló bolygók: a Jupiter, Szaturnusz, Uránusz és a Neptunusz is hasonló módon viselkednek.

Számlista: José Padilla - Que Bonito (0.00 - 1.58)2) Jakatta - American Dream (1.58 - 4.32)3) The Crystal Method - High Roller(4.32-8.15)4) Energy 52 - Cafe Del Mar (8.15 - 10.13)

2008. január 28., hétfő

apróságok

a nap képe:

a finn Jöttenmente városában rendezett állatolimpia izgalmas pillanatát látjuk

továbbá

Ajánlom üres percek kitöltésére az alábbi olvasnivalót: a sajtóban fellelhető mindennapi agypusztítástól megcsömörlöttek számára egy kis laza humor:

http://hurkamunka.freeblog.hu/

2008. január 22., kedd

Puccini: Pillangókisasszony

Az operáról általában
Az idén pontosan százötven éve született meg Giacomo Puccini, a Pillangókisasszony, a Bohémélet, a Tosca, a Turandot, és sok más, örökérvényű darab szenvedélyes és ironikus humorral megáldott szerzője. Operáinak megjelenése között több év telt el, mivel nagyon igényes volt, és addig gyötörte szövegíróit, amíg a librettó meg nem felelt magas követelményeinek. A Pillangókisasszony az ősbemutatón, 1904-ben a milanói Scala-ban mégis hatalmasat bukott. A fiaskó nagyon megviselte Puccinit. Visszavonta a színháztól a darabot, visszafizette a szerzői díjat, ám mindeközben érezte, hogy darabját méltatlanul rántották a sárba. Emellett azonban felismerte műve hibáit is, ezért részletesen átdolgozta, az addigi két felvonást háromra tagolta, több részletet kihagyott és további tenoráriát is komponált az operához. Az új verzió három hónappal később Bresciában került színre, és ott a közönség már nagy ovációval fogadta.

A történet
Benjamin Franklin Pinkerton, amerikai tengerészhadnagy házat bérel Gorótól, a japán ingatlan-és házasságközvetítőtől, aki ezzel egyidőben összehozza egy tizenöt éves gésával is, akit a japán szokások szerint a hadnagy feleségül vesz. Az első felvonás már előrevetíti a baljós végkifejletet: Pinkerton megvallja Sharpless amerikai konzulnak, hogy csak rövid ideig alkarja élvezi az együttlétet, azután elhajózik Amerikába és keres magának egy amerikai születésű lányt. A jóérzésű konzul hiába próbálja meg jobb belátásra téríteni.
Barátnői kíséretében megérkezik Csocsoszan, aki előkelő, de elszegényedett családból származik, ezért kell gésaként dolgoznia. Lelke mélyén hagyománytisztelő, számára a legfontosabb érték a becsület és a hűség.
Az esküvőt Csocsoszan nagybátyja, Bonzo zavarja meg. Megtudjuk, hogy a menyasszony áttért vőlegénye hitére, emiatt nagybátyja elátkozza és családja kitagadja. Csocsoszanra rátör a félelem és a kétség, tudja, hogy örökre elszakították a gyökereitől. A férfi szép szavakkal vígasztalja menyasszonyát.

Három év múlva Csocsoszan a szolgálójával él a hegycsúcson álló kicsiny házban. Pinkerton elhajózott, de megígérte, hogy visszatér, amikor a vörösbegy újra fészket rak. Nem tette, a Pillangókisasszony mégis vár rá, reménykedve.
Pinkerton hadnagy Sharpless konzulnak írta meg levélben, hogy időközben feleségül vett egy amerikai nőt és most vele együtt japánba készül. Sharpless meglátogatja Csocsoszánt, hogy lefordítsa a levelet, amihez azonban nincs ereje, látva a lány töretlen bizalmát a kapitányban, ahogy egyre várja a férfit. Mielőtt távozna, a gésa behozza kisfiát, aki épp olyan szőke hajú, mint az apja.
Goro, a kerítő új kérőt mutat be, Jamadori herceget, Csocsoszan azonban, amerikai férjét várva, gondolkodás nélkül elutasítja a kérőt.



A román szoprán, Angela Gheorghiu a nagyáriát énekli
a Pillangókisasszonyból (modern, videoklipszerű képi megvalósításban)


Az ablakon át Csocsoszan, aki figyeli valamennyi kikötő hajó jelzéseit, és szolgálója Suzuki meghallják a Pinkerton hajójának érkezésést jelző ágyúlövést. Sietve virágokkal díszítik a házat, és Pillangókisasszony, fiát a térdére fektetve várja férje érkezését. Megtudjuk, hogy a felhalmozódott adósságok miatt, és mivel nincs saját vagyona, abban az esetben, ha férje nem tér vissza, Csocsoszannak gésatánccal kell majd megkeresnie a kenyerét, az utcákat járva kicsi gyermekével.

Az átvirrasztott éjszaka után Suzuki rábeszéli az úrnőjét egy kis pihenésre. Ekkor jelenik meg a konzul, Pinkerton és egy amerikai nő társaságában. Sharpless elmodta Pinkertonnak, hogy született egy gyereke, emiatt a férfi cselekvésre szánta el magát. A szolgálót, Suzukit, kérik meg, hogy közölje a gésával, azért jöttek, hogy magukkal vigyék a gyereket, akinek Kate, a hadnagy felesége fogja gondját viselni. Sharpless emlékezteti Pinkertont felelősségére a történtekben, de a férfinak nincs bátorsága szembenézni Csocsoszannal, ezért ismét távozik.

A gésa felébredve szembetalálkozik az ismeretlen amerikai nővel, és végül csendes lemondással tudomásul veszi a helyzetet. Mindenkit elküld a házból, és előveszi a tőrt, amivel annak idején kegyvesztett apja követett el harakirit a császár parancsára. A tőrön olvasható felirat: „Becsülettel halj meg, ha becsülettel nem élhetsz tovább.” A megindító zárójelenetben zokogva vesz búcsút gyermekétől , és látjuk őt, amint a paraván mögött tőrrel oltja ki az életét. Pinkerton, lelkiismeretétől hajtva a Pillangókisasszony nevét ismételgetve visszatér, de a szobában már csak a halott nőt találja.


Személyes élmények
A darabot 2007 decemberében volt szerencsém megnézni a MÜPA-ban (Művészetek Palotája), Káel Csaba rendezésében, Barbara Dobrzanskával és Zoran Todorovich-al, két nagyszerű énekessel a főszerepben, Suzukit Wiedermann Bernadett alakította.
Az előadás egyszerű díszletei remekül ellenpontozták a nagyívű, drámai zene érzelmes elemeit. A díszlet mindössze egy emelvényből és két nagyméretű paravánból állt, a paravánokra az épp aktuális eseményeket kísérő képeket vetítettek: Pinkerton és a kerítő párbeszédét gésák képei kísérték, akik közül a hadnagy kedvére válogatott. Később a hegyi házikóba felmászó násznép illusztrációja jelent meg a vásznakon korabeli japán ábrázolásban, vagy az égből aláhulló virágszirmokkal illusztrálták Csocsoszan örömét, és a ház feldíszítését kerti virágokkal Pinkerton érkezésekor. Kifejező volt a fény-sötétség játéka, amikor Csocsoszan virrasztása közben beköszöntött a hajnal. A gésa bezártságát hangsúlyozta a jelenetek nagy részében a hátteret uraló japán stílusú, favázas falszerkezet.
Nem volt erőltetett a jelennel való párhuzam, de az USA erőszakos terjeszkedésének hatásos fricskát adott az utolsó jelenetben az atombomba gombafelhőjének félreérthetetlen képe, mely hatásosan támasztotta alá a gyarmatosítók tudatlanságából fakadó pusztító tevékenységéről szóló történetet.



Anna Tomowa-Sintow a megható zárójelenetben
Chicago, 1985.


forrás: http://www.mupa.hu/ , a MÜPA tájékotató füzete az előadásról
http://www.wikipedia.hu/


nézőke
futurisztikus, rajzfilm-verzió:
http://www.youtube.com/watch?v=DDZKN9AbMfk
a záró ária néhány szép változata:
http://www.youtube.com/watch?v=7Z3-yBlDckY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Uv3iYSwlz-M&feature=related
ének nélküli, zenekari változat:
http://www.youtube.com/watch?v=cdPMGqRV4uE&feature=related

2008. január 21., hétfő

képnézegető

Hétkezdésnek belinkelek pár vizuális cukorkát a szemnek ....
















link and courtesy to: http://www.viningsgallery.com/featured-artists/

2008. január 16., szerda

sztárság és ingovány

A képen Viktória Szpájszgörlz Bekemet látjuk, amint csábító-sejtelmesen belenéz egyenesen a szemünkbe, férje, Dévid, arcán megbocsátó mosollyal átkarolja a divatkarrier felé eltévelyedett hitvesét, aki persze már észre tért és sikítva rohant vissza a főzőkanálhoz..... Jaj, bocs, összekevertem valamit, talán a "divatdiktátor" szót értettem félre?

A tanulság az ügyből: a bulvár ingoványaiban mindig lehet mélyebbre süllyedni :-)





összes kopirájt: Kiskegyed

2008. január 14., hétfő

ez nemtommi, de veszélyes....

idézet a szövegből:

Jump to my yaguar

come to my boudoir

"Gitar rulik", az vajon a "guitar rulez" orosz fordítása???

emlékezetes meccs, ha esetleg valaki lemaradt volna róla ...

Pörölycápák SC - Kovács Jenőné barátságos mérkőzés összefoglaló

2008. január 11., péntek

hasznos tevékenységen kaptuk amerika regnáló elnökét...

A the original bowl buddy (eredeti vécécsésze figurák), internetes vásárlói portál egyik kedvenc terméke az "amerikai elnök csésze-haver".



kicsit indián-dizájn a sérója, nem?

2008. január 10., csütörtök

a nap képe


Figyelj, nagyfejű! Ne szórakozz velem, mert lecserélem rád a körömreszelőmet!






mélyértelmű beszélgetés:
Oh, really?
Yeah, really.


várom a további képfeliratokat, ha van ötlet :-)

2008. január 9., szerda

a nap vicce

kicsit durva poén:

A székely meg a fia az érett gyümölcsöket szedik össze a kertben. A fiú megkérdezi:
- Mi lesz ebből a sok gyümölcsből, édesapám?
- Hát, ha anyád meggyógyul lekvár, ha nem, akkor pálinka.

és egy másik, líraibb:

Két űrhajós áll a holdkomp mellett a Holdon. Egymásra néznek, majd a holdkompra, majd az égen a gyönyörű, de mégis oly távolinak tűnő Földre. Majd megint egymásra, majd megint a holdkompra, majd megint a Földre. Majd megint a holdkompra, majd megint egymásra, majd megint a Földre. Végül megszólal az egyikük:
- Ne nézz, vazze ! Te hagytad benn a kulcsot !!!

felhívás:
'Kérjük azokat a dolgozókat, akik családtagjaik temetésére szeretnének elkérezkedni, hogy szóljanak legkésőbb a meccs előtti napon'

2008. január 7., hétfő

feketebőrű elnökjelölt az USA-ban!

Barack Obama, demokrata elnökjelölt édesapja Kenyában nőtt fel, jelenleg is ott dolgozik, közgazdászként. Az elnökjelölt többet látott a világból, mint az átlag amerikai: a Hawaii szigeteken született, élt Indonéziában is. A Columbia egyetemre járt (az USA tíz legjobb egyeteme között van), majd a Harward-on jogot hallgatott, később ügyvédként a lakhatásban és a munkaügyben hátrányosan megkülönböztetett ügyfeleket képviselt Chicago-ban.

Szervezett egy politikai kampányt az afroamerikaiak választási regisztrációjával kapcsolatban, ami 150 000 embert mozdított meg. 1996-ban Chicagó déli választókörzetéből bekerült Illinois állam szenátusába, ahol az állami egészségügyért felelős bizottság élére került.

Képviselősége alatt meggyőződéses balliberállisá és szociálpolitikussá vált. Többedmagával kezdeményezett egy törvényt, ami a szegény családokat segítette, ezenkívül dolgozott egy törvénytervezeten, ami a betegbiztosítás nélküli emberek érdekeit képviselte. Támogatott homoszexuális szervezeteket is, és közbenjárására emelték az AIDS ellenes felvilágosítások és kezelések normatíváját.

A kezdetektől felemelte a szavát az iraki háború ellen, már jóval az invázió előtt ellenezte azt, egy helyen"hülye háború"-nak is nevezte.


I'll cross my fingers for him!


forrás: wikipedia
BBC link: Obama

Bush vagy csimpánz?

értelmes, helyes, vicces, emberi .... mármint a csimpánzok :-)


























courtesy to:

2008. január 1., kedd

Szerencsés Új Évet minden bloggerezőnek!